Additional information
| Rated Power | 250w AES |
|---|---|
| Recommended Amplifier Power | 400w RMS |
| Rated Impedance | 8Ω |
| SPL (1w/1m) | 94dB |
| SPL Max | 118dB |
| IP Rating | IP20 |
| Component | 3x 5" woofer and 2x 0.5" hf |
| Enclosure | 12mm Birch Plywood |
| Wedge Angle | 10º |
| Finish | Black, White or custom colour |
| Pole Mount | M20 tophat |
| Connectors | 2x Speakon NL4 |
| Flying Points | Powerdrive 75 on rear |
| Dimensions (HDW) | 535, 155, 165mm |
| Weight | 6kg |
| Frequency Response | 65Hz – 20KHz |







