Additional information
| Rated Power | 200w AES |
|---|---|
| Recommended Amplifier Power | 600w RMS |
| Rated Impedance | 8Ω |
| SPL (1w/1m) | 94dB |
| SPL Max | 118dB |
| Component | 8" (2" coil) Ferrite Coaxial, 1.4" Polyi |
| IP Rating | Ip20 |
| Wedge Angle | 30º |
| Enclosure | 12mm Birch plywood |
| Finish | Black, White or custom colour |
| Connectors | 2x Neutrik Speakon |
| Dimensions (HDW) | 360mm, 510mm, 390mm |
| Weight | 10kg |






