Additional information
| Rated Power | 300w RMS |
|---|---|
| Recommended Amplifier Power | 550w RMS |
| Rated Impedance | 8Ω |
| SPL (1w/1m) | 98dB |
| SPL Max | 125.5dB |
| Component | 1x 12" Neodymium cast woofer with a 3.38" coil & 1x 2.5"compression driver |
| Dispersion | 100º |
| Enclosure | 12mm Birch Plywood |
| Finish | Black, White or custom colour |
| Pole Mount | 35mm pole-mount with M20 thread |
| Connectors | 2x Neutrik Speakon |
| Flying Points | 4 x M8 Rear & side (powerdrive 75 bracket), 8 x M10 points |
| Dimensions (HDW) | 406 x 280 x 287mm |
| Weight | 15kg |
| Frequency Response | 55Hz – 19KHz |
| Optional Extras | Binding Post Connector |







