Additional information
| Rated Power | 1600w |
|---|---|
| Recommended Amplifier Power | 2200w |
| Rated Impedance | 8Ω |
| SPL (1w/1m) | 99 |
| SPL Max | 131 |
| Component | 1 x 18" |
| Enclosure | 18mm Birch plywood |
| Finish | Black, White or custom colour |
| Carrying | 2x Handles |
| Flying Points | 10 x M10 Top, 12 x M10 Bottom |
| Flying system | 0 + 5º |
| Pole Mount | M10 Fixing Points |
| Dimensions (HDW) | 670mm x 504mm x 650mm |
| Frequency Response | 20-80Hz |
| Rubber Feet | 4 x Rubber Feet on Base |
| Connectors | 2x Neutrik Speakon |
| Optional Extras | 4 x Wheels |







